Timeroom: Spring 2023

Displaying 1501 - 1750 of 4229 Results for: All Courses
CRN Title Attributes HRS Time & Location Class Size Inst
ENGL 981 01 56369 Sem/Post Colonial Lit in Engl 4.0
W 3:40pm - 6:30pm HS 240
10 Sandhya Shetty
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
ENGL 995 01 50201 Independent Study 1.0 to 8.0
Hours Arranged TBA
10 Janine Wilks
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
ENGL 996 01 50202 Reading and Research 2.0 to 8.0
Hours Arranged TBA
20 Janine Wilks
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
ENGL 998 01 50203 Master's Paper 4.0
Hours Arranged TBA
20 Janine Wilks
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
ENGL 999 01 50204 Doctoral Research 0.0
Hours Arranged TBA
20 Janine Wilks
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
EOS 808 01 55309 Acoustics Essentials 3.0
TR 12:40pm - 2:00pm CHASE 175
30 Gabe Venegas
EREC 411 02 51899 Envrnmntl&Res Econ Perspectves SS 4.0
TR 8:10am - 9:30am DEM 112
90 John Halstead
Mutual Exclusion : ECN 412, ECN 412W, ECON 402, ECON 402A, ECON 402H
EREC 572 01 53129 Intro to Natural Resource Econ 4.0
TR 11:10am - 12:30pm KEND 205
40 Shannon Rogers
EREC 756 01 56198 Rural & Regional Econ Develop WRIT 4.0
MWF 1:10pm - 2:00pm HS 124
20 John Halstead
Equivalent(s): RECO 756
EREC 795 01 50449 Investigations 2.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
10 STAFF
Equivalent(s): EREC 795W, RECO 795
ESCI 402 01 50028 Earth History PS, DLAB 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm JAMS G46
M 1:10pm - 3:30pm JAMS 240
16 Joseph Licciardi
ESCI 402 02 50031 Earth History PS, DLAB 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm JAMS G46
M 3:40pm - 6:00pm JAMS 240
16 Joseph Licciardi
ESCI 402 03 50614 Earth History PS, DLAB 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm JAMS G46
M 6:40pm - 9:00pm JAMS 240
17 Joseph Licciardi
ESCI 402 04 50453 Earth History PS, DLAB 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm JAMS G46
T 2:10pm - 4:30pm JAMS 240
19 Joseph Licciardi
ESCI 402 05 52323 Earth History PS, DLAB 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm JAMS G46
M 1:10pm - 3:30pm JAMS 240
4 Joseph Licciardi
Only listed majors in section: , , , , COMPUTER SCIENC, EARTH SCI (BS), EARTH SCI TEACH, EARTH SCIENCES, EARTHSCI OCEAN, ENSCI:ECOSYST, ENSCI:GEOSYSTM, ENSCI:HYDROL, ENSCI:SOILWATER, GEOLOGY (BS), INFO TECH
ESCI 402 06 52324 Earth History PS, DLAB 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm JAMS G46
M 3:40pm - 6:00pm JAMS 240
4 Joseph Licciardi
Only listed majors in section: , , , , COMPUTER SCIENC, EARTH SCI (BS), EARTH SCI TEACH, EARTH SCIENCES, EARTHSCI OCEAN, ENSCI:ECOSYST, ENSCI:GEOSYSTM, ENSCI:HYDROL, ENSCI:SOILWATER, GEOLOGY (BS), INFO TECH
ESCI 402 07 52325 Earth History PS, DLAB 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm JAMS G46
M 6:40pm - 9:00pm JAMS 240
3 Joseph Licciardi
Only listed majors in section: , , , , COMPUTER SCIENC, EARTH SCI (BS), EARTH SCI TEACH, EARTH SCIENCES, EARTHSCI OCEAN, ENSCI:ECOSYST, ENSCI:GEOSYSTM, ENSCI:HYDROL, ENSCI:SOILWATER, GEOLOGY (BS), INFO TECH
ESCI 402 08 52326 Earth History PS, DLAB 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm JAMS G46
T 2:10pm - 4:30pm JAMS 240
1 Joseph Licciardi
Only listed majors in section: , , , , COMPUTER SCIENC, EARTH SCI (BS), EARTH SCI TEACH, EARTH SCIENCES, EARTHSCI OCEAN, ENSCI:ECOSYST, ENSCI:GEOSYSTM, ENSCI:HYDROL, ENSCI:SOILWATER, GEOLOGY (BS), INFO TECH
ESCI 405 01 51691 Global Environmental Change PS 4.0
TR 11:10am - 12:30pm JAMS G46
R 2:10pm - 3:00pm JAMS 240
20 Elizabeth Burakowski
Equivalent(s): EOS 405
ESCI 405 02 51692 Global Environmental Change PS 4.0
TR 11:10am - 12:30pm JAMS G46
R 3:10pm - 4:00pm JAMS 240
20 Elizabeth Burakowski
Equivalent(s): EOS 405
ESCI 405 03 51693 Global Environmental Change PS 4.0
TR 11:10am - 12:30pm JAMS G46
R 4:10pm - 5:00pm JAMS 240
20 Elizabeth Burakowski
Equivalent(s): EOS 405
ESCI 405 04 51694 Global Environmental Change PS 4.0
TR 11:10am - 12:30pm JAMS G46
R 5:10pm - 6:00pm JAMS 240
20 Elizabeth Burakowski
Equivalent(s): EOS 405
ESCI 409 01 51131 Geology and the Environment PS, DLAB 4.0
TR 9:40am - 11:00am JAMS G46
W 12:10pm - 2:00pm JAMS 240
19 Matt Davis
Mutual Exclusion : ESCI 401
Majors not allowed in section: ENSCI:ECOSYST, ENSCI:SOILWATER, ENVSCIENCE
ESCI 409 02 51132 Geology and the Environment PS, DLAB 4.0
TR 9:40am - 11:00am JAMS G46
W 2:10pm - 4:00pm JAMS 240
20 Matt Davis
Mutual Exclusion : ESCI 401
Majors not allowed in section: ENSCI:ECOSYST, ENSCI:SOILWATER, ENVSCIENCE
ESCI 409 03 51133 Geology and the Environment PS, DLAB 4.0
TR 9:40am - 11:00am JAMS G46
W 4:10pm - 6:00pm JAMS 240
20 Matt Davis
Mutual Exclusion : ESCI 401
Majors not allowed in section: ENSCI:ECOSYST, ENSCI:SOILWATER, ENVSCIENCE
ESCI 409 04 51134 Geology and the Environment PS, DLAB 4.0
TR 9:40am - 11:00am JAMS G46
W 6:10pm - 8:00pm JAMS 240
19 Matt Davis
Mutual Exclusion : ESCI 401
Majors not allowed in section: ENSCI:ECOSYST, ENSCI:SOILWATER, ENVSCIENCE
ESCI 409 05 52327 Geology and the Environment PS, DLAB 4.0
TR 9:40am - 11:00am JAMS G46
W 12:10pm - 2:00pm JAMS 240
1 Matt Davis
Mutual Exclusion : ESCI 401
Only listed majors in section: EARTH SCI (BS), EARTH SCI TEACH, EARTH SCIENCES, EARTHSCI OCEAN, ENSCI:ECOSYST, ENSCI:GEOSYSTM, ENSCI:HYDROL, ENSCI:SOILWATER, ENVSCIENCE, GEOLOGY (BS)
ESCI 409 08 52330 Geology and the Environment PS, DLAB 4.0
TR 9:40am - 11:00am JAMS G46
W 6:10pm - 8:00pm JAMS 240
1 Matt Davis
Mutual Exclusion : ESCI 401
Only listed majors in section: EARTH SCI (BS), EARTH SCI TEACH, EARTH SCIENCES, EARTHSCI OCEAN, ENSCI:ECOSYST, ENSCI:GEOSYSTM, ENSCI:HYDROL, ENSCI:SOILWATER, ENVSCIENCE, GEOLOGY (BS)
ESCI 420 1HY 50742 Our Solar System PS, DLAB 4.0
Hours Arranged ONLINE
W 12:10pm - 1:30pm JAMS 244
20 Sarah Miller
ESCI 420 2HY 50759 Our Solar System PS, DLAB 4.0
Hours Arranged ONLINE
W 1:40pm - 3:00pm JAMS 244
20 Sarah Miller
ESCI 420 3HY 50760 Our Solar System PS, DLAB 4.0
Hours Arranged ONLINE
W 3:10pm - 4:30pm JAMS 244
20 Sarah Miller
ESCI 420 4HY 50800 Our Solar System PS, DLAB 4.0
Hours Arranged ONLINE
W 4:40pm - 6:00pm JAMS 244
20 Sarah Miller
ESCI 451 01 52151 Earth in Film PS 4.0
TR 2:10pm - 3:30pm PCAC A218
W 6:10pm - 9:00pm JAMS G46
80 Michael Palace
ESCI 501 01 50070 Introduction to Oceanography PS, INQ, DLAB 4.0
TR 8:10am - 9:30am JAMS G46
M 1:10pm - 3:30pm JAMS 244
18 Rosemarie Came
ESCI 501 02 50073 Introduction to Oceanography PS, INQ, DLAB 4.0
TR 8:10am - 9:30am JAMS G46
M 3:40pm - 6:00pm JAMS 244
20 Rosemarie Came
ESCI 501 03 50074 Introduction to Oceanography PS, INQ, DLAB 4.0
TR 8:10am - 9:30am JAMS G46
T 2:10pm - 4:30pm JAMS 244
19 Rosemarie Came
ESCI 501 04 50076 Introduction to Oceanography PS, INQ, DLAB 4.0
TR 8:10am - 9:30am JAMS G46
T 4:40pm - 7:00pm JAMS 244
19 Rosemarie Came
ESCI 501 05 52331 Introduction to Oceanography PS, INQ, DLAB 4.0
TR 8:10am - 9:30am JAMS G46
M 1:10pm - 3:30pm JAMS 244
2 Rosemarie Came
Only listed majors in section: , , , , EARTH SCI (BS), EARTH SCI TEACH, EARTH SCIENCES, EARTHSCI OCEAN, ENSCI:GEOSYSTM, ENSCI:HYDROL, GEOLOGY (BS), OCEAN ENGR
ESCI 501 07 52333 Introduction to Oceanography PS, INQ, DLAB 4.0
TR 8:10am - 9:30am JAMS G46
T 2:10pm - 4:30pm JAMS 244
1 Rosemarie Came
Only listed majors in section: , , , , EARTH SCI (BS), EARTH SCI TEACH, EARTH SCIENCES, EARTHSCI OCEAN, ENSCI:GEOSYSTM, ENSCI:HYDROL, GEOLOGY (BS), OCEAN ENGR
ESCI 501 08 52882 Introduction to Oceanography PS, INQ, DLAB 4.0
TR 8:10am - 9:30am JAMS G46
T 4:40pm - 7:00pm JAMS 244
1 Rosemarie Came
Only listed majors in section: , , , , EARTH SCI (BS), EARTH SCI TEACH, EARTH SCIENCES, EARTHSCI OCEAN, ENSCI:GEOSYSTM, ENSCI:HYDROL, GEOLOGY (BS), OCEAN ENGR
ESCI 512 01 51845 Principles of Mineralogy 4.0
TR 11:10am - 12:30pm JAMS 252
T 2:10pm - 4:30pm JAMS 252
10 Jo Laird
ESCI 512 02 51846 Principles of Mineralogy 4.0
TR 11:10am - 12:30pm JAMS 252
W 1:10pm - 3:30pm JAMS 252
10 Jo Laird
ESCI 514 01 56269 Introduction to Climate 3.0
TR 2:10pm - 3:30pm JAMS 254
20 Rosemarie Came
Equivalent(s): ESCI 504
ESCI 642 01 53194 Biogeosci Earth System 3.0
MWF 10:10am - 11:00am JAMS 254
20 Ruth Varner
ESCI 710 01 56708 Groundwater Hydrology 4.0
MWF 10:10am - 11:00am DEM 240
F 12:10pm - 2:00pm JAMS 244
15 Shan Zuidema
ESCI 710 02 52708 Groundwater Hydrology 4.0
MWF 10:10am - 11:00am DEM 240
F 2:10pm - 4:00pm JAMS 244
15 Shan Zuidema
ESCI 745 01 56289 Isotope Geochemistry 4.0
TR 9:40am - 11:00am JAMS 254
T 2:10pm - 4:00pm JAMS 216
10 Julie Bryce
ESCI 752 01 53578 Chemical Oceanography 3.0
MWF 11:10am - 12:00pm JAMS 254
10 Robert Letscher
ESCI 756 01 56240 Geotectonics WRIT 3.0
TR 11:10am - 12:30pm JAMS 254
10 Joel Johnson
ESCI 764 01 56242 Spectral Anly Geophys Data 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm CHASE 105
T 3:40pm - 5:00pm CHASE 105
7 Thomas Lippmann
Equivalent(s): OE 764
ESCI 764 02 56244 Spectral Anly Geophys Data 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm CHASE 105
R 11:10am - 12:30pm CHASE 115
7 Thomas Lippmann
Equivalent(s): OE 764
ESCI 765 01 56249 Paleoclimatology WRIT 3.0
MWF 9:10am - 10:00am JAMS 254
10 Joseph Licciardi
Equivalent(s): EOS 765
ESCI 771 01 51056 Geodesy & Positioning OceanMap 4.0
MWF 10:10am - 11:00am CHASE 130
R 2:10pm - 6:00pm CHASE 130
7 Semme Dijkstra
Equivalent(s): OE 771
ESCI 778 01 54026 Earth/Envi Sci Remote Sensing 4.0
TR 9:40am - 11:00am JAMS 221
11 Michael Palace
ESCI 796 01 50855 Topics 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
10 STAFF
ESCI 796 02 56254 Topics/HydroDataAnalysis 4.0
TR 8:10am - 9:30am JAMS 254
R 2:10pm - 4:30pm JAMS 221
10 Anne Lightbody
ESCI 796 04 56262 Top/CapstonePrep & ProfOutlook 1.0
R 1:10pm - 2:00pm JAMS 254
10 Julie Bryce
ESCI 799 01 51375 Senior Thesis WRIT 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
10 STAFF
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 4 credits.
Only listed colleges in section: Engineering&Physical Sciences
Classes not allowed in section: Freshman, Sophomore
ESCI 799 08 56726 Senior Thesis WRIT 4.0
Hours Arranged TBA
1 Kai Ziervogel
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 4 credits.
ESCI 810 01 56709 Groundwater Hydrology 4.0
MWF 10:10am - 11:00am DEM 240
F 12:10pm - 2:00pm JAMS 244
8 Shan Zuidema
ESCI 810 02 52709 Groundwater Hydrology 4.0
MWF 10:10am - 11:00am DEM 240
F 2:10pm - 4:00pm JAMS 244
8 Shan Zuidema
ESCI 845 01 56290 Isotope Geochemistry 4.0
TR 9:40am - 11:00am JAMS 254
T 2:10pm - 4:00pm JAMS 216
10 Julie Bryce
ESCI 852 01 53579 Chemical Oceanography 3.0
MWF 11:10am - 12:00pm JAMS 254
10 Robert Letscher
ESCI 856 01 56241 Geotectonics 3.0
TR 11:10am - 12:30pm JAMS 254
10 Joel Johnson
ESCI 864 01 56245 Spectral Anly Geophys Data 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm CHASE 105
T 3:40pm - 5:00pm CHASE 105
13 Thomas Lippmann
Equivalent(s): OE 864
ESCI 864 02 56247 Spectral Anly Geophys Data 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm CHASE 105
R 11:10am - 12:30pm CHASE 115
13 Thomas Lippmann
Equivalent(s): OE 864
ESCI 865 01 56251 Paleoclimatology 3.0
MWF 9:10am - 10:00am JAMS 254
10 Joseph Licciardi
Equivalent(s): EOS 865
ESCI 869 01 55040 Marine Geosci for Hydrography 2.0
TR 9:40am - 11:00am CHASE 130
12 John Hughes Clarke
ESCI 871 01 51057 Geodesy & Position Ocean Map 4.0
MWF 10:10am - 11:00am CHASE 130
R 2:10pm - 6:00pm CHASE 130
7 Semme Dijkstra
Equivalent(s): OE 871
ESCI 875 01 51695 Adv Topics in Ocean Mapping 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm CHASE 130
T 1:10pm - 5:00pm CHASE 130
14 Semme Dijkstra
Equivalent(s): OE 875
ESCI 878 01 54027 Earth/Envi Sci Remote Sensing 4.0
TR 9:40am - 11:00am JAMS 221
9 Michael Palace
Equivalent(s): GSS 817
ESCI 896 01 50856 Topics 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
10 STAFF
ESCI 896 02 56257 Topics/HydroDataAnalysis 4.0
TR 8:10am - 9:30am JAMS 254
R 2:10pm - 4:30pm JAMS 221
10 Anne Lightbody
ESCI 896 03 50736 Top/Bathymetric Spatial Analys 3.0
TR 11:10am - 12:30pm CHASE 142
8 Rochelle Wigley
ESCI 898 01 54633 Directed Research 2.0
Hours Arranged TBA
5 Anne Lightbody
ESCI 899 01 50236 Master's Thesis 1.0 to 6.0
Hours Arranged TBA
25 Anne Lightbody
ESCI 973 01 56263 Seafloor Characterization 3.0
W 2:10pm - 5:00pm CHASE 210
10 Brian Calder
Equivalent(s): OE 973
ESCI 996 01 50961 Advanced Topics 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
10 STAFF
Equivalent(s): EOS 996
ESCI 996 02 56857 AdvTop/Adv Sedimentology 1.0
Hours Arranged TBD TBD
1 Joel Johnson
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Equivalent(s): EOS 996
ESCI 998 01 50235 Proposal Development 1.0
R 1:10pm - 2:00pm JAMS 216
25 Ruth Varner
ESCI 999 01 53278 Doctoral Research 0.0
Hours Arranged TBA
1 STAFF
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
ESL 421 01 56825 Intermediate Listening/Speakng 4.0
Hours Arranged TBD TBD
10 Prentiss Phillips
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 8 credits.
ESL 431 01 56957 Adv Listening and Speaking 2.0 to 8.0
Hours Arranged TBA
5 Prentiss Phillips
ESL 450 01 51758 Academic English for ESL 4.0
Hours Arranged TBA
12 STAFF
ET 411 LM1 54337 Manuf. & Materials Process Lab 0.0
M 10:31am - 12:50pm PANDRA B01A
6 Matthew Harris
Prerequisite(s):MATH 418 and ET 405
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 411 LM2 55234 Manuf. & Materials Process Lab 0.0
W 10:31am - 12:50pm PANDRA B01A
6 Robert Arredondo
Prerequisite(s):MATH 418 and ET 405
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 411 M1 54338 Manuf. and Materials Process 4.0
MW 9:01am - 10:20am PANDRA P126
12 Robert Arredondo
Prerequisite(s):MATH 418 and ET 405
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 450 LM1 54340 Statics and Strength Lab 0.0
R 1:01pm - 1:50pm PANDRA P376
20 Dennis Tappin
Prerequisite(s):MATH 418 and PHYS 407 May be taken concurrently
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 450 M1 54339 Statics and Strength 4.0
R 9:01am - 11:50am PANDRA P376
20 Dennis Tappin
Prerequisite(s):MATH 418 and PHYS 407 May be taken concurrently
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 505 LM1 55238 Material Science Lab 0.0
W 10:31am - 11:50am PANDRA P116
20 Sean Tavares
Prerequisite(s):MATH 425 and ET 450
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 505 M1 55237 Material Science 4.0
MW 9:01am - 10:20am PANDRA P102
20 Sean Tavares
Prerequisite(s):MATH 425 and ET 450
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 542 LM1 55241 Analog Electronics Lab 0.0
T 1:01pm - 2:50pm PANDRA P114
20 Christopher LeBlanc
Only listed majors in section: ELECENGRTECH
ET 542 M1 55240 Analog Electronics 4.0
TR 10:01am - 11:20am PANDRA P101
20 Christopher LeBlanc
Only listed majors in section: ELECENGRTECH
ET 560 LM1 55236 Machine Design II Lab 0.0
R 1:01pm - 2:50pm PANDRA P116
20 Robert Arredondo
Prerequisite(s):ET 550
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 560 M1 55235 Machine Design II 4.0
TR 10:01am - 11:20am PANDRA P146
20 Robert Arredondo
Prerequisite(s):ET 550
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 590 LM1 55390 Embedded Microcontrollers Lab 0.0
M 2:31pm - 4:20pm PANDRA P114
20 Howard Eglowstein
Equivalent(s): ET 522
Only listed majors in section: ELECENGRTECH
ET 590 M1 55388 Embedded Microcontrollers 4.0
MW 1:01pm - 2:20pm PANDRA P146
20 Takahide Ohkami
Equivalent(s): ET 522
Only listed majors in section: ELECENGRTECH
ET 625 M1 52945 Technical Communications WRIT 4.0
W 6:01pm - 9:00pm ONLINE
15 Samantha Donnelly
Online Course Delivery Method: Scheduled meeting time, Online (no campus visits), EUNH
Equivalent(s): ENGL 502, ENGL 502H
ET 644 M1 52147 ME Concepts in Analysis&Design 4.0
F 9:01am - 11:50am PANDRA P376
20 Jeffery Beltramo
Prerequisite(s):ET 450 and ET 560
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 645 LM1 54342 Fluid Tech & Heat Trans II Lab 0.0
R 4:31pm - 5:50pm PANDRA P116
20 Amrit Singh Khalsa
Prerequisite(s):ET 635 and MATH 425
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 645 M1 54341 Fluid Tech and Heat Trans II 4.0
TR 3:01pm - 4:20pm PANDRA P146
20 Amrit Singh Khalsa
Prerequisite(s):ET 635 and MATH 425
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 675 LM1 52144 Electrical Technology Lab 0.0
T 7:31pm - 9:30pm PANDRA P114
20 John Waranowski
Prerequisite(s):MATH 425
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 675 M1 52143 Electrical Technology 4.0
TR 6:01pm - 7:20pm PANDRA P102
20 Erich Whitney
Prerequisite(s):MATH 425
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 677 LM1 52146 Analog Systems Lab 0.0
R 7:31pm - 9:00pm PANDRA P114
20 Christopher LeBlanc
Prerequisite(s):ET 542
Only listed majors in section: ELECENGRTECH
ET 677 M1 52145 Analog Systems 4.0
TR 6:01pm - 7:20pm PANDRA P101
20 Christopher LeBlanc
Prerequisite(s):ET 542
Only listed majors in section: ELECENGRTECH
ET 751 M1 52149 Mechanical Engnrg Tech Project 4.0
M 4:01pm - 5:20pm PANDRA P149
14 Robert Arredondo
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 8 credits.
Only listed classes in section: Senior
Only listed majors in section: MECHENGRTECH
ET 781 M1 55389 Intro Automation Engineering 4.0
TR 3:01pm - 4:20pm PANDRA P126
15 Dan Larochelle
Only listed classes in section: Senior
Only listed majors in section: ELECENGRTECH, MECHENGRTECH
ET 788 M1 52148 Intro to DSP 4.0
MW 6:01pm - 7:20pm PANDRA P101
20 Erich Whitney
Prerequisite(s):ET 680
Only listed majors in section: ELECENGRTECH
ET 791 M1 52150 Electrical Engnrg Tech Project 4.0
M 4:01pm - 5:20pm PANDRA P149
14 Robert Arredondo
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 8 credits.
Only listed classes in section: Senior
Only listed majors in section: ELECENGRTECH
EXCH 595 01 50261 Exchange/Consortium 0.0 to 18.0
Hours Arranged TBA
10 STAFF
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
EXCH 595 B01 50482 Exchange/Santa Cruz 12.0
Hours Arranged TBA
15 STAFF
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
EXCH 595 C01 50262 Exchange/Land Grant 12.0
Hours Arranged TBA
1 STAFF
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
EXCH 595 E01 50483 Exchange/National Student 12.0
Hours Arranged TBA
50 STAFF
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
EXCH 595 M1 50942 Exchange/Consortium 0.0 to 18.0
Hours Arranged TBA
5 Doreen Palmer
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
EXCH 595 N1 51010 Exchange/Nursing Student GSC 0.0 to 18.0
Hours Arranged TBA
0 STAFF
EXSC 527 01 53471 Sci Foundations Health Fitness WRIT, DLAB, BS 4.0
T 5:10pm - 8:00pm NHH G10
30 Jesse Schwartz
Equivalent(s): KIN 527
Mutual Exclusion : NUTR 506
Only listed classes in section: Freshman, Sophomore
Majors not allowed in section: EXERCISE SCI, KIN:EXERC SCI
EXSC 607 1ON 54197 Biology of Aging BS 4.0
Hours Arranged ONLINE
36 Matthew Rauseo
Online Course Delivery Method: Online (no campus visits), EUNH
Equivalent(s): KIN 607
EXSC 620 01 56140 Physiology of Exercise 4.0
MWF 10:10am - 11:00am NHH 208
50 Michael Brian
Prerequisite(s):BMS 507 and BMS 508
Equivalent(s): KIN 620
EXSC 621 01 56837 Exercise Laboratory Technique WRIT 4.0
M 5:10pm - 8:00pm NHH 108
10 Summer Cook
Equivalent(s): KIN 621
EXSC 621 02 53479 Exercise Laboratory Technique WRIT 4.0
W 5:10pm - 8:00pm NHH 108
10 Greg Spicer
Equivalent(s): KIN 621
Only listed classes in section: Junior, Sophomore
Only listed majors in section: EXERCISE SCI, KIN:EXERC SCI
EXSC 621 03 53480 Exercise Laboratory Technique WRIT 4.0
T 5:10pm - 8:00pm NHH 108
10 Aurora Vellante
Equivalent(s): KIN 621
Only listed classes in section: Junior, Sophomore
Only listed majors in section: EXERCISE SCI, KIN:EXERC SCI
EXSC 621 04 56141 Exercise Laboratory Technique WRIT 4.0
R 5:10pm - 8:00pm NHH 108
10 Kimberly Brian
Equivalent(s): KIN 621
Only listed majors in section: EXERCISE SCI, KIN:EXERC SCI
EXSC 650A 01 53481 Internship Exercise Science 8.0
Hours Arranged TBA
25 Summer Cook
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 8 credits.
Equivalent(s): KIN 650A
Only listed majors in section: EXERCISE SCI, KIN:EXERC SCI
EXSC 693 01 53489 Teaching Assistantship 2.0
Hours Arranged TBA
15 Summer Cook
EXSC 696 01 53494 Independent Study 2.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
5 Summer Cook
EXSC 696W 01 53497 Independent Study WRIT 2.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
5 Summer Cook
EXSC 699H 01 53501 Honors Project HONR 4.0
Hours Arranged TBA
5 Summer Cook
EXSC 705 01 53495 Topics in Applied Physiology 4.0
TR 3:40pm - 5:00pm DEM 251
28 Michael Brian
Equivalent(s): KIN 705
Only listed classes in section: Senior
Only listed majors in section: EXERCISE SCI, KIN:EXERC SCI
EXSC 722 01 53502 Applied Biomechanics 4.0
TR 8:10am - 9:30am HS 150
70 Brian Higginson
Equivalent(s): KIN 722
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: ATHLETIC TRN, EXERCISE SCI, HEALTH SCIENCES, HEALTH&PHYSED, KIN:EXERC SCI, KIN:HLTH&PHYSED, KIN:OUTDR ED, KIN:SPORT ST, OUTDOOR EDU, SPORT STUDIES
EXSC 737 01 53503 Exercise Prescrip Leadership 4.0
TR 9:40am - 11:00am NHH G10
30 Greg Spicer
Equivalent(s): KIN 737
Only listed majors in section: EXERCISE SCI, KIN:EXERC SCI
EXSC 795 01 53506 Practicum in Cardiac Rehab 2.0
MWF 7:10am - 8:30am FH 350
5 Kimberly Brian
Prerequisite(s):EXSC 704 and EXSC 794
Equivalent(s): KIN 795
Only listed classes in section: Senior
Only listed majors in section: EXERCISE SCI, KIN:EXERC SCI
EXSC 795 02 53507 Practicum in Cardiac Rehab 2.0
MWF 7:10am - 8:30am FH 350
5 Kimberly Brian
Prerequisite(s):EXSC 704 and EXSC 794
Equivalent(s): KIN 795
Only listed classes in section: Senior
Only listed majors in section: EXERCISE SCI, KIN:EXERC SCI
EXSC 795 03 55534 Practicum in Cardiac Rehab 2.0
TR 11:10am - 12:30pm FH 350
4 Kimberly Brian
Prerequisite(s):EXSC 704 and EXSC 794
Equivalent(s): KIN 795
FIN 650 01 54132 Wildcat Investment 2.0
TR 12:40pm - 2:00pm PCBE 165
40 Stephen Ciccone
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 12 credits.
FIN 701 02 54144 Financial Policy 4.0
M 5:10pm - 8:00pm PCBE 185
35 Svetlana Petrova
Equivalent(s): ACFI 701
Only listed colleges in section: Paul College of Business&Econ
Only listed classes in section: Junior, Senior
FIN 701 03 54157 Financial Policy 4.0
MW 3:40pm - 5:00pm PCBE 225
35 Svetlana Petrova
Equivalent(s): ACFI 701
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FIN 701 04 54262 Financial Policy 4.0
MW 12:40pm - 2:00pm PCBE G85
35 Svetlana Petrova
Equivalent(s): ACFI 701
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FIN 702 01 54128 Investments Analysis 4.0
MW 8:10am - 9:30am PCBE 235
40 Michael Hanlon
Equivalent(s): ACFI 702
Only listed colleges in section: Paul College of Business&Econ
Only listed classes in section: Junior, Senior
FIN 702 02 54138 Investments Analysis 4.0
MW 12:40pm - 2:00pm PCBE 185
40 Michael Hanlon
Equivalent(s): ACFI 702
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FIN 702 03 54158 Investments Analysis 4.0
MW 11:10am - 12:30pm PCBE 225
40 Michael Hanlon
Equivalent(s): ACFI 702
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FIN 702 04 54169 Investments Analysis 4.0
T 5:10pm - 8:00pm HS 140
40 Michael Hanlon
Equivalent(s): ACFI 702
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FIN 703 01 54120 International Financial Manage 4.0
MW 12:40pm - 2:00pm MORR 204
30 Kevin McLaughlin
Equivalent(s): ACFI 703
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE, BUSADM:INTL
FIN 704 01 54174 Derivatives 4.0
MW 9:40am - 11:00am PCBE 235
30 Viktoriya Staneva
Equivalent(s): ACFI 704
Only listed colleges in section: Paul College of Business&Econ
Only listed classes in section: Junior, Senior
FIN 706 01 54156 Financial Modeling 4.0
MW 2:10pm - 3:30pm PCBE 235
30 Mihail Miletkov
Equivalent(s): ACFI 706
Only listed colleges in section: Paul College of Business&Econ
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FIN 707 01 54179 Equity Analysis and Valuation 4.0
M 5:10pm - 8:00pm PCBE G59
30 Md Safayat Hossain
Equivalent(s): ACFI 707
Only listed colleges in section: Paul College of Business&Econ
Only listed classes in section: Junior, Senior
FIN 708 02 54149 Real Estate Finance 4.0
W 5:10pm - 8:00pm PCBE 115
30 Daniel Cline
Equivalent(s): ACFI 708
Only listed colleges in section: Paul College of Business&Econ
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE, HOSPITALITY MGT, HOTEL&HOS MGT
FIN 709 01 56601 Mortgage Bank & Fixed Income 4.0
TR 11:10am - 12:30pm PCBE 165
30 Richard Kilbride
Equivalent(s): ACFI 709
Only listed colleges in section: Paul College of Business&Econ
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FIN 710 01 54386 Big Data in Finance 4.0
MW 11:10am - 12:30pm PCBE G85
27 Svetlana Petrova
Equivalent(s): ACFI 710
Only listed colleges in section: Paul College of Business&Econ
Only listed classes in section: Junior, Senior
FIN 711 01 56331 Investment Banking 4.0
TR 9:40am - 11:00am PBLANE 216
15 Paul Gilson
Classes not allowed in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FIN 714W 01 55055 Financial Scandals WRIT 4.0
T 5:10pm - 8:00pm PCBE 225
38 Bruce Mast
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FIN 720 01 55057 Top Fin II/Finance CSR & ESG 4.0
TR 2:10pm - 3:30pm PCBE 225
30 Richard Kilbride
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 16 credits.
Only listed colleges in section: Paul College of Business&Econ
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FIN 720 02 55058 Top in Fin II/Fintech Ventures 4.0
W 5:10pm - 8:00pm PCBE 235
15 Michael Hanlon
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 16 credits.
Only listed classes in section: Junior, Senior
Only listed majors in section: BUSADM:FINANCE
FORT 470 01 56377 Applied Silviculture 4.0
TR 9:40am - 11:00am PTNM 111
T 2:10pm - 5:00pm PTNM 139A
14 Michael Simmons
Equivalent(s): FORT 270
FORT 579 01 51593 Wildland Fire Ecol and Manage 4.0
R 12:40pm - 3:30pm PTNM 111
T 12:40pm - 2:30pm PTNM 111
12 Heidi Giguere
Equivalent(s): FORT 279, FORT 479
Only listed majors in section: FOREST TECH, FORESTRY
FORT 581 01 56553 Applied Geospatial Techniques 4.0
F 2:10pm - 6:00pm COLE C142
20 Nicholas Lanzer
Equivalent(s): FORT 281
FORT 597 01 52269 Work Experience 0.0
Hours Arranged OFFCMP TBA
10 STAFF
Equivalent(s): FORT 297
Only listed majors in section: FOREST TECH
FREN 402 01 50032 Elementary French II 4.0
MW 3:40pm - 5:00pm MURK 104
25 Jessica Lennon
FREN 402 02 52245 Elementary French II 4.0
TR 3:40pm - 5:00pm MURK 204
25 Mihaela LaRoche
FREN 402 03 55278 Elementary French II 4.0
MWF 1:10pm - 2:00pm MURK G02
25 Maud Naudin
FREN 402 M1 52424 Elementary French II 4.0
TR 10:01am - 11:50am PANDRA P347
20 Jacques Georges
FREN 402 M2 52425 Elementary French II 4.0
TR 1:01pm - 2:50pm PANDRA P347
20 Jacques Georges
FREN 402 R01 52241 Elementary French II Recitatn 0.0
T 11:10am - 12:00pm MURK 203
14 Maud Naudin
FREN 402 R02 56029 Elementary French II Recitatn 0.0
R 11:10am - 12:00pm MURK 203
14 Maud Naudin
FREN 402 R03 52243 Elementary French II Recitatn 0.0
T 2:10pm - 3:00pm MURK 203
14 Maud Naudin
FREN 402 R04 52244 Elementary French II Recitatn 0.0
R 2:10pm - 3:00pm MURK 203
14 Maud Naudin
FREN 402 R05 52246 Elementary French II Recitatn 0.0
T 3:10pm - 4:00pm MURK 203
14 Maud Naudin
FREN 402 R06 52247 Elementary French II Recitatn 0.0
R 3:10pm - 4:00pm MURK 203
14 Maud Naudin
FREN 503W 01 53253 Intermediate French I WRIT, WC 4.0
TR 9:40am - 11:00am MURK G01
20 Pramila Kolekar
Equivalent(s): FREN 503H, FREN 585
FREN 503W 02 53254 Intermediate French I WRIT, WC 4.0
TR 11:10am - 12:30pm MURK G01
20 Pramila Kolekar
Equivalent(s): FREN 503H, FREN 585
FREN 504 01 50091 Intermediate French II WRIT, WC 4.0
TR 2:10pm - 3:30pm MURK G04
20 Pramila Kolekar
Equivalent(s): FREN 504H, FREN 586
FREN 525 01 53988 Road Trip Through France WRIT, WC, INQ 4.0
TR 11:10am - 12:30pm MURK G02
35 Ileana Chirila
Equivalent(s): WLCE 525F
FREN 595 01 50445 French Practicum 2.0
Hours Arranged TBA
1 Ileana Chirila
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 4 credits.
FREN 632 01 50114 Adv French Listening/Speaking WC 4.0
TR 2:10pm - 3:30pm MURK 204
15 Ileana Chirila
FREN 690 01 56506 Study Abroad in Dijon France WC 16.0
Hours Arranged TBA
99 Ileana Chirila
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
Co-Requisite: INCO 588
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 32 credits.
FREN 795 01 52907 Spc Stdy/French Language & Lit 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
1 Ileana Chirila
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
GCHS 710 M1 55090 Conflict & Human Security 4.0
R 1:10pm - 2:10pm ONLINE
8 Melinda Negron-Gonzales
Online Course Delivery Method: Scheduled meeting time, Online (no campus visits), EUNH
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Only listed classes in section: Senior
GCHS 810 M1 55089 Conflict & Human Security 3.0
Hours Arranged ONLINE
12 Melinda Negron-Gonzales
Online Course Delivery Method: Online (no campus visits), EUNH
Registration Approval Required. Contact Instructor or Academic Department for permission then register through Webcat.
Only listed majors in section: GLB CON HMN SEC
GCHS 850 M1 55091 Peace & Hum Sec Post-Atrocity 3.0
Hours Arranged ONLINE
20 Sonic Woytonik
Online Course Delivery Method: Online (no campus visits), EUNH
Registration Approval Required. Contact Instructor or Academic Department for permission then register through Webcat.
Only listed majors in section: GLB CON HMN SEC
GCHS 860 M1 55096 Research Methods 3.0
Hours Arranged ONLINE
20 Kenly Fenio
Online Course Delivery Method: Online (no campus visits), EUNH
Only listed majors in section: GLB CON HMN SEC
GCHS 870 M1 56462 Stats & Data Analysis 3.0
Hours Arranged ONLINE
5 Carolyn Arcand
Online Course Delivery Method: Online (no campus visits), EUNH
Only listed majors in section: GLB CON HMN SEC
GCHS 880 M1 55092 Project Design 3.0
Hours Arranged ONLINE
20 Jolan Rivera
Online Course Delivery Method: Online (no campus visits), EUNH
Registration Approval Required. Contact Instructor or Academic Department for permission then register through Webcat.
Only listed majors in section: GLB CON HMN SEC
GCHS 890 M1 55095 Project Management 3.0
Hours Arranged ONLINE
20 Jolan Rivera
Online Course Delivery Method: Online (no campus visits), EUNH
Only listed majors in section: GLB CON HMN SEC
GEN 604 01 53568 Principles of Genetics 4.0
MWF 10:10am - 11:00am MURK 115
182 David Plachetzki
Equivalent(s): BIOL 604
Only listed majors in section: BCHMMOLCELBIO, BIOENGR, BIOLOGY, BMS:MEDLABSCI, BMS:MEDMICRO, BMS:MEDVETSCI, EQU:ASSTACT&TH, EQU:EQUINESCI, EQU:IND&MGMG, EQU:THERRIDING, GEN:GENOMICS, GENETICS, MARESTFRSHBIO, NEUROSCI LA, NEUROSCI LSA, NUTR:NUTRSCI, NUTRITION, SUSTAGRBA, SUSTAGRBS, UNDECLARED LSA, ZOOLOGY BA, ZOOLOGY BS
GEN 604 H01 55192 Honors/Principles of Genetics HONR 4.0
MWF 10:10am - 11:00am MURK 115
W 2:10pm - 3:00pm MURK 118
W 3:10pm - 4:00pm MURK 118
10 David Plachetzki
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Equivalent(s): BIOL 604
Only listed majors in section: BCHMMOLCELBIO, BMS:MEDLABSCI, BMS:MEDMICRO, BMS:MEDVETSCI, GEN:GENOMICS, GENETICS, NEUROSCI LSA, UNDECLARED LSA, ZOOLOGY BA, ZOOLOGY BS
Only the following students: Honors Program
GEN 604 R01 51346 Principles of Genetics Rec 0.0
W 12:10pm - 1:00pm JAMS G54
26 David Plachetzki
Equivalent(s): BIOL 604
GEN 604 R02 51348 Principles of Genetics Rec 0.0
W 1:10pm - 2:00pm JAMS G54
26 David Plachetzki
Equivalent(s): BIOL 604
GEN 604 R03 51347 Principles of Genetics Rec 0.0
W 2:10pm - 3:00pm MURK 118
16 David Plachetzki
Equivalent(s): BIOL 604
GEN 604 R04 52065 Principles of Genetics Rec 0.0
W 3:10pm - 4:00pm JAMS G46
26 David Plachetzki
Equivalent(s): BIOL 604
GEN 604 R05 52459 Principles of Genetics Rec 0.0
R 1:10pm - 2:00pm HS 201
26 David Plachetzki
Equivalent(s): BIOL 604
GEN 604 R06 51344 Principles of Genetics Rec 0.0
R 5:10pm - 6:00pm HS 201
26 David Plachetzki
Equivalent(s): BIOL 604
GEN 604 R07 51345 Principles of Genetics Rec 0.0
R 6:10pm - 7:00pm HS 201
26 David Plachetzki
Equivalent(s): BIOL 604
GEN 606 01 52952 Genetics Lab 4.0
M 2:10pm - 6:00pm RUDMAN G51
W 2:10pm - 5:00pm RUDMAN G51
20 Estelle Hrabak
Only listed majors in section: GEN:GENOMICS, GENETICS
GEN 704 01 53682 Genetics Prokaryotic Microbes WRIT 5.0
MWF 11:10am - 12:00pm RUDMAN G89
W 1:10pm - 5:00pm RUDMAN G30
15 Cheryl Whistler
GEN 706 01 50738 Human Genetics 4.0
TR 3:40pm - 5:00pm NESM 125
45 W. Kelley Thomas
Equivalent(s): ANSC 706, BCHM 706
GEN 711 01 53570 Genomics and Bioinformatics 4.0
MWF 10:10am - 11:00am NESM 140
F 3:10pm - 5:00pm HORT 207
34 Jeffrey Miller
Equivalent(s): GEN 711W
GEN 713 01 56444 Microbial Ecology & Evolution WRIT 4.0
TR 2:10pm - 3:30pm HS 344
22 Anna O'Brien
Equivalent(s): MICR 713
Classes not allowed in section: Freshman, Sophomore
Only listed majors in section: BMS:MEDMICRO, BMS:MEDVETSCI, GENETICS
GEN 714 M1 55142 Personal Genomics 4.0
Hours Arranged ONLINE
40 Sarah Prescott
Online Course Delivery Method: Online (no campus visits), EUNH
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
GEN 721 01 56186 Comparative Genomics 4.0
MWF 12:10pm - 1:00pm MURK 102
M 1:10pm - 2:00pm DEM 251
15 David Plachetzki
Only listed colleges in section: Life Sciences & Agriculture
Classes not allowed in section: Freshman, Sophomore
GEN 771 01 53152 Molecular Genetics 4.0
TR 9:40am - 11:00am KING N343
60 John Collins
GEN 790 01 51266 Undergrad Teaching Experience 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
0 STAFF
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 4 credits.
Equivalent(s): BMS 790, MICR 790
GEN 795 01 51045 Investigations in Genetics 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
0 STAFF
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 4 credits.
Equivalent(s): GEN 795W
GEN 795W 01 51422 Investigations in Genetics WRIT 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
0 STAFF
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 4 credits.
Equivalent(s): GEN 795
GEN 799 01 51267 Senior Thesis WRIT 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
0 STAFF
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 8 credits.
Only listed majors in section: GEN:GENOMICS, GENETICS
GEN 799H 01 51443 Honors Senior Thesis WRIT, HONR 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
0 STAFF
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 8 credits.
Only listed majors in section: GEN:GENOMICS, GENETICS
GEN 804 01 53683 Genetics Prokaryotic Microbes 5.0
MWF 11:10am - 12:00pm RUDMAN G89
W 1:10pm - 5:00pm RUDMAN G30
5 Cheryl Whistler
Equivalent(s): MICR 804
GEN 806 01 50487 Human Genetics 4.0
TR 3:40pm - 5:00pm NESM 125
5 W. Kelley Thomas
Equivalent(s): ANSC 806
GEN 811 01 53571 Genomics and Bioinformatics 4.0
MWF 10:10am - 11:00am NESM 140
F 3:10pm - 5:00pm HORT 207
6 Jeffrey Miller
Equivalent(s): BCHM 811, MICR 811
GEN 813 01 56751 Microbial Ecology & Evolution 4.0
TR 2:10pm - 3:30pm HS 344
2 Anna O'Brien
Equivalent(s): MICR 813
GEN 821 01 56187 Comparative Genomics 4.0
MWF 12:10pm - 1:00pm MURK 102
M 1:10pm - 2:00pm DEM 251
5 David Plachetzki
GEN 871 01 53153 Molecular Genetics 4.0
TR 9:40am - 11:00am KING N343
8 John Collins
Equivalent(s): BCHM 871
GEOG 402 01 50481 World Regions II WC 4.0
TR 3:40pm - 5:00pm HS 205
120 Tu Lan
Equivalent(s): GEOG 402H
GEOG 402 M1 54364 World Regions II WC 4.0
Hours Arranged ONLINE
M 11:01am - 1:40pm PANDRA P302
20 Allen Lemay
Online Course Delivery Method: Online with some campus visits, EUNH
Equivalent(s): GEOG 402H
GEOG 473 01 51381 Elements of Weather PS, DLAB 4.0
MWF 10:10am - 11:00am HS 205
115 Mary Stampone
GEOG 473 02 53575 Elements of Weather PS, DLAB 4.0
MWF 10:10am - 11:00am HS 205
5 Mary Stampone
Only listed majors in section: GEOGRAPHY
GEOG 473 M1 53744 Elements of Weather PS, DLAB 4.0
M 6:01pm - 9:00pm PANDRA P305
20 Anthony Fusco
GEOG 530 01 54256 China WC 4.0
T 5:40pm - 8:30pm HS G34
40 Tu Lan
Equivalent(s): GEOG 530W
GEOG 550 01 54255 Sub-Saharan Africa WC 4.0
MW 2:10pm - 3:30pm HORT 304
40 Alvin Maingi Solomon
GEOG 560 01 55992 Natural Hazards ETS 4.0
MWF 9:10am - 10:00am HORT 307
50 Alvin Maingi Solomon
GEOG 670 01 55993 Climate and Society WRIT 4.0
MW 3:40pm - 5:00pm KING N134
20 Mary Stampone
Equivalent(s): GEOG 570
Classes not allowed in section: Freshman
GEOG 695 01 51075 Internship 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
5 Tu Lan
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 8 credits.
Classes not allowed in section: Freshman, Sophomore
Only listed majors in section: GEOGRAPHY
GEOG 695 02 53046 Internship 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
1 Mary Stampone
Repeat Rule: May be repeated for a maximum of 8 credits.
Classes not allowed in section: Freshman, Sophomore
Only listed majors in section: GEOGRAPHY
GEOG 795 01 51074 Special Project WRIT 2.0 or 4.0
Hours Arranged TBA
5 Mary Stampone
GEOG 795 02 52475 Special Project WRIT 2.0 or 4.0
Hours Arranged TBA
1 Jennifer Brewer
GERM 402 01 51525 Elementary German II 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm MURK G02
25 Bettina Kersten
GERM 402 02 50038 Elementary German II 4.0
MWF 10:10am - 11:00am MURK G17
25 Bettina Kersten
GERM 402 03 56547 Elementary German II 4.0
MWF 3:10pm - 4:00pm MURK 204
25 Natalia Corona Bahre
GERM 504 01 50437 Intermediate German II WC 4.0
MWF 10:10am - 11:00am MURK 118
20 Alex Holznienkemper
GERM 632 01 50110 Adv Communication Skills II 4.0
MWF 2:10pm - 3:00pm MURK G15
15 Alex Holznienkemper
GERM 795 01 52543 Independent Study 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
1 STAFF
Department Approval Required. Contact Academic Department for permission then register through Webcat.
Repeat Rule: May be repeated up to 4 times.
Equivalent(s): GERM 795H
GERM 798 01 56548 Special Studies 4.0
MWF 11:10am - 12:00pm MURK 104
15 Alex Holznienkemper
GRAD 800 01 50414 Continuing Enrollment 0.0
Hours Arranged TBA
500 STAFF
GRAD 800 02 56629 Continuing Enrollment 0.0
Hours Arranged TBA
20 STAFF
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
GRAD 834 01 56312 Citizen and Community Science 3.0
R 2:10pm - 5:00pm MORR 103
20 Alyson Eberhardt
GRAD 900 01 50226 Master's Continuing Research 0.0
Hours Arranged TBA
65 STAFF
Only listed majors in section: ANALYTICS, ANALYTICS PP, COLLEGE TEACHNG, COM DEV PLC PRT, ENVIRONMNTL ED, HISTORY:MUSEUM, PUBLIC POLCY AN, PUBLIC POLICY, PUBLIC POLICYLW
GRAD 900 02 50283 Master's Continuing Research 0.0
Hours Arranged TBA
30 STAFF
Only listed majors in section: CHEMICAL ENGRG, CHEMICAL ENGRG, CHEMICAL ENGRG, CIVIL ENGRG, CIVIL ENGRG, CIVIL ENGRG, CIVIL ENV ENGRG, CIVIL ENV ENGRG, COMP SCI EXT, COMPUTER SCIENC, COMPUTER SCIENC, ELE COMP ENGR, ELE COMP ENGR, ELECT ENGR EXT, ELECTRICAL ENGR, ELECTRICAL ENGR, ELECTRICAL ENGR, MATERIALS SCI, MATERIALS SCI, MECH ENGR EXT, MECHANICAL ENGR, MECHANICAL ENGR, MECHANICAL ENGR, OCEAN ENG MAP, OCEAN ENGRG, OCEAN ENGRG, SYSTEMS DESIGN
GRAD 900 03 50307 Master's Continuing Research 0.0
Hours Arranged TBA
30 STAFF
Only listed majors in section: CHEMISTRY, CHEMISTRY, EARTH SCI GEOL, EARTH SCI HYDRL, EARTH SCI MAP, EARTH SCI OCEAN, EARTH SCIENCES, MATH STATISTICS, MATH:APPLIED, MATH:STATISTICS, MATHEMATICS, MATHEMATICS, OCEANOGRAPHY, PHYSICS
GRAD 900 04 50684 Master's Continuing Research 0.0
Hours Arranged TBA
30 STAFF
Only listed majors in section: ED ADMIN & SUPR, ED ADMIN & SUPX, ED ADULT & OCC, ED COUNSELING, ED COUNSELING, ED COUNSELING, ED COUNSELING, ED EARLY CHILD, ED EARLY SPEC, ED ELEMENTARY, ED ELEMENTARY, ED ELEMENTARY, ED ELEMENTARY, ED READING, ED READING SLL, ED SECONDARY, ED SECONDARY, ED SECONDARY, ED SECONDARY, ED SPECIAL, ED TEACHER LDR, EDUCATION, ENGL LANG/LING, ENGL LITERATURE, ENGL WRITING, ENGL WRITING, ENGLISH, ENGLISH, HISTORY, HISTORY:MUSEUM, JUSTICE STUDIES, LIBERAL STUDIES, MUSIC, MUSIC EDUCATION, MUSIC:EDUCATION, MUSIC:STUDIES, PAINTING, POLTICL SCIENCE, PSYCHOLOGY, PUBLIC ADMIN, PUBLIC ADMIN EV, SOCIOLOGY, SPANISH
GRAD 900 05 50685 Master's Continuing Research 0.0
Hours Arranged TBA
30 STAFF
Only listed majors in section: ANFS:ANGRSCI MS, ANFS:NUTRITNSCI, ANI & NUTR SCI, ANSC:ANIMAL SCI, BIOCHEMISTRY, BIOLOGY, BSCI:AGRI SCI, BSCI:INT ORG, BSCI:MARINE BIO, GENETICS, MICROBIOLOGY, NATURAL RES ENV, NATURAL RESRCES, NREN:ECO SCI, NREN:ENV CON ST, NREN:ENVIR CONS, NREN:FORESTRY, NREN:SOIL SCI, NREN:SOIL WATER, NREN:WATER RES, NREN:WILD BIO, NREN:WILDLIFE, PLANT BIOLOGY, RESOURCE ADMIN, RESOURCE ECON, ZOOLOGY
GRAD 900 06 50686 Master's Continuing Research 0.0
Hours Arranged TBA
30 STAFF
Only listed majors in section: ACCOUNTING, BUSINESS ADM EX, BUSINESS ADM H, BUSINESS ADM M, BUSINESS ADM PT, BUSINESS ADMIN, ECONOMICS, MGT OF TECH
GRAD 900 07 50689 Master's Continuing Research 0.0
Hours Arranged TBA
30 STAFF
Only listed majors in section: COMM DISORDERS, COMM DISORDERSX, COMM SCI DIS, FS FAM STUDIES, FS M/F THERAPY, HEALTH ADMIN, HEALTH ADMIN AD, HEALTH ADMIN EX, KINESIOLOGY, NURSING, NURSING DIRENT, OCC THERAPY, OCC THERAPY EXT, PUB HLTH:ECOL, PUB HLTH:NURS, PUB HLTH:POLICY, PUBLIC HEALTH, RMP, RMP:REC ADMIN, RMP:THER REC AD, SOCIAL WORK, SOCIAL WORK ADV, SOCIAL WORK MCH
GRAD 900 M1 52928 Master's Continuing Research 0.0
F 12:01pm - 2:00pm PANDRA P149
5 Richard Greene
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Only listed majors in section: INFOR TECHN
GRAD 900 M3 56750 Master's Continuing Research 0.0
Hours Arranged ONLINE
1 Maeve Dion
Online Course Delivery Method: Online (no campus visits), EUNH
Instructor Approval Required. Contact Instructor for permission then register through Webcat.
Only listed majors in section: CYBR SEC PRM
GRAD 901 01 54592 Master's Continuing Fieldwork 0.0
Hours Arranged TBA
5 STAFF
GRAD 998 01 51769 College Teaching Portfolio 1.0
Hours Arranged TBA
5 Catherine Overson
GREK 402 01 50027 Elementary Classical Greek II 4.0
MWF 12:10pm - 1:00pm MURK 201
25 Michael Mignanelli
GREK 504 01 50087 Intermediate ClassicalGreek II WC 4.0
MWF 9:10am - 10:00am MURK G04
15 Michael Mignanelli
GREK 753 01 54201 Advanced Study in Athenian Lit 4.0
MWF 9:10am - 10:00am MURK G04
6 Michael Mignanelli
GSS 996 01 52690 GSS Independent Study 1.0 to 4.0
Hours Arranged TBA
1 Rebecca Rowe
HDFS 444A 01 55118 Children at Risk WRIT, SS, INQ 4.0
TR 9:40am - 11:00am PETT 109
20 Kendra Lewis
Equivalent(s): FS 444A
Only listed classes in section: Freshman, Sophomore
HDFS 525 01 52274 Human Development SS 4.0
MW 12:10pm - 1:30pm NHH 208
40 Cristiane Scott
Equivalent(s): FS 525, FS 525H, HDFS 525H